Eliteskue 2014

    Katalog Eliteskue 2014

    Brug linket nedenfor til at hente Katalog til Eliteskue 2014 - kataloget er i pdf format og lige til at printe ud og tage med, eller du kan hente det til din smartphone eller tablet og tage med.

    Katalog til Eliteskue 2014.

    Program Eliteskue 2014

    Velkommen til Eliteskue 27/7-2014 i Middelfart Ridecenter

    Vi er indendørs i de 2 haller hele dagen.
    Championatet filmes af Merete Hansen og hun er også Eliteskuets fotograf.

    Dette er ca. tider og der tages forbehold for, at eventuelle ændringer kan forekomme.

    09.00 Sygekåring af hopper ( husk pas til måling)
    09.45 Eliteskuets føl
    10.30 Eliteskuets 2 års hopper
    11.15 Eliteskuets 5 års hopper
    11.30 Eliteskuets 4 års hopper
    11.50 Eliteskuets 3 års hopper
    12.20-13.00 Frokost

    Vi beder alle, om at tage hensyn til de ryttere, som rider i ridehuset og færdes roligt under championatet, TAK :-)

    13.00 4 års championatsklasse:
    Hold 1: Simone - Irene Hjort, Seline Fjord-Heidi Hansen,Bacs Shadow af Østensgaard-Camilla Hjort Dyssekilde

    13.10 Hold 2: Rosenhaven Zirijus - Line Lindstrøm Jørgensen, Risbjerggaards Jetheme- Sandra Suhr

    FEI 5 års indledende dressurprogram:

    13.30 Møllegårds Azalie-Louise Jørgensen
    13.37 Rosenhavens Flora- Ghita Bøgetoft Hansen
    13.44 Egelund La Cruz - Mette Rasmussen
    13.51 Engbos Louisiana- Susanne Mathiassen
    13.58 Dragonens Titbit- Amanda Tarp Jensen

    6 års og ældre heste LA-4 A

    14.10 Emil Hornbæk- Line Emilie Hansen
    14.17 Dragonens Achaia- Ingrid Ølstad
    14.24 Gaugain af Bækkeskov- Iben Drejer
    14.31 Frederica Højbogård- Laura S. Kure
    14.38 Ofelia MD Farmen - Michelle Emerslund

    15.10 (ca.) Præmieoverrækkelse/ oprangering/ afslutning.

    Championats heste alle møder til hest efter sidste klasses afslutning :-)

    1. Føl
    2. 2 års hopper
    3. 5 års hopper
    4. 4 års hopper
    5. 3 års hopper

    Tak for denne gang og kom godt hjem :-)

    Husk at have kopi af passet i bilen og kopi af katalog (printes fra hjemmesiden), når I skal køre hjem.

    Officials og generel information til Eliteskue 2014

    Dommere

    Renavlede: Sten Marcussen, Lene Grimbuhler, Martin Bloch
    Forædlede: Lene Grimbuhler, Jørgen Lambertsen, Martin Bloch

    Suppleant begge hold: Erling Aabenhuus

    Konsulent: Jørgen Finderup

    Dommere championat:
    Lene Ejby Christiansen
    Anja Rasmussen

    Koordinator championat: Pernille Mortensen

    Foto og video: Merete Hansen

    Speaker: ??

    Målere ved sygekåring: Søren Solgaard Nielsen, Christian Jepsen
    Signalementskontrol ved sygekåring: Karsten Aase

    Ærespræmier/ sponsorer:
    Dansk Hesteforsikring
    Hjallerup Maskinforretning A/S
    Dansk Oldenborg Avl

    Ærespræmier championat:
    Kirkeby Logo
    Pimp your pony v/ Mette Ringkjøbing
    Dansk Oldenborg Avl

    De anførte tider er ca. tider og derfor bedes man holde sig orienteret og være klar i god tid.
    Trense numre: Ejet må anvendes, kan udleveres eller købes ved sekretæren i cafeteria.
    Kvitteringer sendes ikke, men kan fåes ved sekretær/ kasserer.
    Jeres ridt i championatet filmes, nærmere herom hos sekretæren, hvis I er interesseret i at købe CD.

    Championatsdeltagere møder alle til hest ved afslutning af sidste klasse ca kl. 15.

    Al færdsel på området er på eget ansvar. Dansk Oldenborg Avl påtager sig intet ansvar for
    skader, tyveri og lignende i forbindelse med dette arrangement.

    Husk at se www.lfoto.dk ...der er billeder til salg fra hoppekåringer, føl og plageskuerne.

    Støt vores sponsorer de støtter OS.

    Husk at medbringe hestepas ved kørsel med hest.

    Hestepas ved tildeling af R til championatsheste skal ligeledes medbringes.

    Tilmeldte til Eliteskuet i Dansk Oldenborg Avl 2014

    Sygekåring hopper

    Katalognr.( 5) Bakkegaards Evita, (48 )M's Mercedes,(56) Nakagergård's Unna, (59) Rosengårdens Florida, (69) Seline Fjord.

    Eliteskuet

    Føl

    Katalognr (84) Dark Diamond, (86) Molly, (92) Flicka Overby, (94) Peterlunds Black Rose,
    (97) Liga af Østensgaard, (100) Lerskovens Lady Annabell, (115) Halkjærs Valentin.

    2 års plage

    Katalognr. (103) Schousboes Filippa 23 p i Slagelse, (120) Møllemarkens Gaya 23 p i Roskilde, (121) Linette Kjellerup 23 p i Horsens, (122) Mannulita 23 p i Roskilde,(123) Møllemarkens Fazielle 23 p i Roskilde.

    5 års hopper

    Katalognr (1) Oline, (3) Laura af Egense, Kirsebærgårdens Laura (65)

    4 års hopper

    Katalognr. (44) Simone, (47) Rørmosens Laika, (49) Risbjerggaards Ja'dore.

    3 års hopper

    Katalognr. (13) Elektra Kærgård, (36) Peterlunds Black Lily, (55) Mosen's Faluca,
    (60) Elvira's Lyne.

    Championats heste

    Katalognr:

    130 Simone
    131 Seline Fjord
    132 Bacs Shadow af Østensgård
    133 Rosenhaven Zirijus
    134 Risbjerggaards Je'theme
    135 Møllegårds Azalie
    136 Rosenhavens Flora
    137 Egelund La Cruz
    138 Engbos Louisiana
    139 Dragonens Titbit
    140 Emil Hornbæk
    141 Dragonens Achaia
    142 Gaugain af Bækkeskov
    143 Frederica Højbogård
    144 Ofelia MD Farmen