Resultater 2008

Eliteskue 2008

Written by Super User. Posted in Resultater 2008

Renavlet hingsteføl (87½ - 100 % Oldb.afst.)

Placering Ktl.nr. Navn
Far / Morfar
Karakter/
præmie
Udstiller
I 3 Four Socks af Katkær
Eminenz / Mozart
9-9-9-7 9
Ærespræmie
Birthe og Niels Henning Fogh, Nordborg

Renavlede hoppeføl (87½ - 100 % Oldb.afst.)

Placering Ktl.nr. Navn
Far / Morfar
Karakter/
præmie
Udstiller
I 42 Adell af Vodagergård
Union's Big Ben / Laban af Kloster
9-9-7-8 9
Bronzemedalje
Ærespræmie
Jens Larsen, Dalmose
II 90 Bellinda Skovlyst
Union's Big Ben / Pele Ll. Evagård
8-8-9-8 9
Bronzemedalje
Pia Gregersen, Stenderup

Forædlede hingsteføl (25 - 75 % Oldb. afst.)

Placering Ktl.nr. Navn
Far / Morfar
Karakter/
præmie
Udstiller
I 92 Prins Aleksander af Skovlyst
Union's Big Ben / Cannon Row xx
9-9-8-8 9
Bronzemedalje
Ærespræmie
Pia Gregersen, Stenderup
II 11 Borgstrøms Tarak
Tarzan af Kloster / Templewind xx
9-9-8-9 9
Bronzemedalje
Ærespræmie
Majken Fix & Niels Mundt-Petersen, Ribe
III 53 Calac's Ugni Blanc
Underworld xx / Gardist
9-8-8-9 9
Bronzemedalje
Cathrine La Cour, Tølløse
IV 48 Aagaards Murphy
Sunny Boy Højbogaard / Temple Wind xx
8-8-8-9 9 Mette Andersen, St. Merløse
V 93 Kenzo
Eminenz / Zico
8-8-8-8 8 Jette Lautrup, Silkeborg

Forædlede hoppeføl (25 - 75 % Oldb. afst.)

Placering Ktl.nr. Navn
Far / Morfar
Karakter/
præmie
Udstiller
I 84 Dragonen's Samba Sunrise
Union's Big Ben / Racing Ace xx
9-9-8-9 9
Bronzemedalje
Ærespræmie
Anette og Anton Jensen, Arden
II 12 Sari Vestermølle
Mozart / Åge xx
8-9-8-9 9
Bronzemedalje
Ærespræmie
Per Petz, Nordborg
III 97 Sally Skovvang
Stuntman af Hvarre / Ultrafürst af Hvarre
9-8-7-8 8 Stutteri Skovvang v/Marianne og Egon Sørensen, Brædstrup
IV 57 Baroness af Østensgaard
Baccarat xx / Rarus
8-8-8-8 8 Camilla Larsen, Ringsted
V 100 Juliette A Teglgård
Union Jack / Favorit Torpgård
8-8-8-7 8 Else Marie Iversen, Ringkøbing

Forædlede 2-års hopper (25 - 75 % Oldb. afst.)

Placering Ktl.nr. Navn
Far / Morfar
Karakter/
præmie
Udstiller
I 181 Fürstin Kærgård
Fürstendonner af Hvarre / Ultimo af Hvarre
Bronzemedalje
Ærespræmie
Jørn Lambertsen, Aabybro
II 182 Java Rævdal
Union Jack / Mar-ki
Bronzemedalje
Ærespræmie
Anette K. Sørensen, Glesborg
III 180 Fabrine A Teglgård
Højvangs Strauss / Kimmi af Nørhalne
  Else Marie Iversen, Ringkøbing
IV 183 Evita A Teglgård
Kanudos xx / Teglgårdens Fabian
  Else Marie Iversen, Ringkøbing

5-års og ældre renavlet hoppe (87½ - 100 % Oldb.afst.)

Placering Ktl.nr. Navn
Far / Morfar
Karakter/
præmie
Udstiller
I 54 Cornelli af Ålborgdal
Compact / Urprinz
9-9-9-7 8-6 8-9-8 9 Jeanine Logan, Randers

4-års forædlede hopper (25 - 75 % Oldb.afst.)

Placering Ktl.nr. Navn
Far / Morfar
Karakter/
præmie
Udstiller
I 33 Frederikke af Hvarre OL 9415
Federico xx / Aleksander
9-9-7-8 6-8 9-8-8 9
Bronzemedalje
Ærespræmie
Aage B. Rasmussen, Arden
II 106 Talea Rask OL 9456
Tiberias / Jumbo
8-8-8-8 8-7 9-7-8 9 Elin Okholm Hansen, Martofte

3-års forædlede hopper (25-75% Oldb. afst.)

Placering Ktl.nr. Navn
Far / Morfar
Karakter/
præmie
Udstiller
I 68 Hestekjærs Freja OL 9432
Union's Big ben / Rarus
9-9-8-8 8-8 9-8-8 9
Sølvmedalje
Årets forædlede hoppe 2008
Lillian E. Hestekjær, Viuf
II 134 Engelholms Betty OL 9569
Union Jack / Åge xx
9-9-8-8 7-8 8-9-8 9
Sølvmedalje
Ærespræmie

Engelholm I/S, Tappernøje

III 63 Butterfly Vestermølle OL 9433
Mosevangs Marlo / Åge xx
9-8-7-8 8-8 8-8-8 9
Bronzemedalje
Helle D. & Henrik Rytoft Mortensen, Sønderborg
IV 140 Risbjergårds Elischa OL 9470
Urfürst af Hvarre / Lami Søndervang
9-8-8-8 8-7 8-8-8 9
Bronzemedalje
Lene og Niels Grimbühler,
Holbæk
V 9 Horsmarks Unika OL 9394
Ultimo II af Hvarre / Urprinz
9-8-8-8 7-8 8-8-7 9 Dorthe Møller Fjordbak,
Øster-Vrå
VI 103 Egelund Justine OL 9454
Orsetto xx / Laban Agerbo
9-8-8-8 6-7 8-8-8 9 Jørgen K. Andersen,
Broby

3-års renavlede hopper (87½-100 % Oldb. afst.)

Placering Ktl.nr. Navn
Far / Morfar
Karakter/
præmie
Udstiller
I 6 Fiona Spudalshøj OL 9386
Union Jack/Diplomat
9-8-8-8 8-7 9-7-9 9
Sølvmdalje
Ærespræmie
Årets Renavlede Hoppe 2008
Peter Jensen, Hobro
II 1 Unizai Dalegaard OL 9387
Union Jack/Zico
8-8-9-8 8-8 8-9-8 9
Bronzemedalje

Stald Dalegaard
v/ Lena L. Fransgaard, Farsø

III 100 Hera OL 9451
Union's Big Ben/Pele Ll. Evagård
9-8-7-8 7-8 8-9-7 9 Helle V. Nielsen, Ansager

Print