Resultater 2009

Brugsprøver 2009

Brugsprøver for kårede oldenborghopper og -vallakker

Christiansminde Ridecenter, lørdag den 12. september 2009.

Minimumskrav til bestået prøve:

3-års = 650 point
4-års = 675 point
5-års og ældre = 700 point

Der oprangeres efter differencen mellem den opnåede pointsum og min. pointsum.

Navn

Far

Morfar

Pointsum

Prøven bestået el. Ikke bestået

Difference*

Ejer

Halkjærs Balder

(vallak)

UnionJack

Uffe Korshøjgård

754.5

Bestået

104,5

Svend Erik Olesen, Ørnhøj

Mosegåtrdens Dexter

(vallak)

Nando

Ruben

745,5

Bestået

95,5

L. & J. Rasmussen, Ulstrup

Bella Tisted ROL 9512

Painters Row xx

Compact

742,5

Bestået

92,5

Svenning Bruun, Arden

Zeri Østerdovergaard

ROL 9518

Nando

Claudie Damsgård

734,5

Bestået

84,5

Mona Emma Bach Pedersen,

Hurup Thy

Bridonna af Holtegård

ROL 9513

Uffe Korshøjgård

Top of Class

730

Bestået

80,0

Hans H. Bak, Dronninglund

Gunnihus Hanna

ROL 9544

Effekt

Pele Ll. Evagård

719,5

Bestået

69,5

Malene Bødker, Horsens

La Cour´s Bicanti

ROL 9589

Continental

Gorm Damsgård

714,5

Bestået

64,5

Julie La Cour, Græsted

Naniza Dalegaard

ROL 9609

Nando

Union Jack

705

Bestået

55,0

Stald Dalegaard, v/ Lena L. Fransgaard, Farsø

Sanddallunds Paloma

ROL 9556

Painters Row xx

Laban Agerbo

702

Bestået

52,0

Gitte Bonde Gabelgaard, Vojens

Fürstin Kærgård

ROL 9514

Fürstendonner af Hvarre

Ultimo af Hvarre

690,5

Bestået

40,5

Jørn Lambertsen, Aabybro

Hestbækvejens Urdo

ROL 9520

Nando

Urprinz

687,5

Bestået

37,5

Kaj Winther, Farsø

Unizai Dalegaard

ROL 9387

Union Jack

Zico

684,5

Bestået

34,5

Stald Dalegaard, v/ Lena L. Fransgaard, Farsø

Egelund Jarek

(vallak)

Underworld xx

Laban Agerbo

683

Bestået

33,0

Jørgen K. Andersen, Broby

Cadaux Langager

(vallak)

Nando

Sokrates

679

Bestået

29,0

C & K. E. Mikkelsen, Uldum

Linde

ROL 9539

Eichbaum

Geron

677,5

Bestået

27,5

Irene Wilkens, Rødekro

Højrups Don Diego

(vallak)

Mosevangs Marlo

Rams Jr.

655

Bestået

5,0

Else & Chr. Jepsen, Gram

Guido

(vallak)

Ultimo af Hvarre

Gorm Damsgård

690

Ikke bestået

-10,0

Carsten Pedersen, Hjørring

Soleil

OL 9240

Tresor af Sulsted

Urprinz

674

Ikke bestået

-26,0

Heidi Kjærgaard

Nielsen,

Vodskov

Print Email