Syge- og efterkåring
3 års renavlede hopper 87½-100 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Karakterer |
Udstiller |
2 |
Frida af Vrist |
Effekt |
Gruson Grundberg |
7-7-7-6 6-6 6-7-6 6 |
Poul J. Christensen, Haboør |
3 års forædlede hopper 25-75 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Karakterer |
Udstiller |
134 |
Drisdal´s Versaille |
Painters Row xx |
Silas |
8-8-9-8 5-7 8-8-8 8 |
Hanne Larsen, Store Merløse |
14 |
Naniza Dalegaard |
Nando |
Union Jack |
8-8-7-8 6-7 7-8-7 8 |
Stald Dalegaard v/ Lena L. Fransgaard, Farsø |
4 års forædlede hopper 25-75 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Karakterer |
Udstiller |
113 |
La Cour´s Amarone |
Union Jack |
Unik |
7-7-7-6 7-7 7-8-7 7 |
Julie La Cour, Græsted |
5 års & ældre forædlede hopper 25-75 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Karakterer |
Udstiller |
43 |
Soleil |
Tresor af Sulsted |
Urprinz |
7-7-7-5 7-6 6-5-6 6 |
Heidi Kjærsgård Nielsen, Vodskov |
*) Ktl.nr. i kataloget ved ordinær hoppekåring
Følfinale
Renavlede hingsteføl 87½-100 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Resultat |
Udstiller |
73 |
Bahlhors Titan |
Tarzan af Kloster |
Pallex af Ulsted |
Bronzemedalje Ærespræmie Årets Renavlede Føæ 2009 |
Tanja Halskov Hansen, Haarby |
45 |
Larynx Bedsted |
Union´s Big Ben |
Garant |
Therese & Per Dahl, Ringste |
Renavlede hoppeføl 87½-100 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Resultat |
Udstiller |
48 |
La Vie af Østensgaard |
Lámour af Støvlebæk |
Elton Son |
Bronzemedalje |
Camilla Larsen, Ringsted |
8 |
Dream Lady |
Ultimo af Hvarre |
Pallex af Ulstrup |
Wil Preben Lyzet Petersen, Dronninglund |
|
49 |
Jokkesminde Starlet |
Sonny Boy Højbogård |
Buster Kærgård |
Mette Petersen, Slagels |
Forædlede hingsteføl 25-75 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Resultat |
Udstiller |
6 |
Diesel |
Ultimo af Hvarre |
Majco F.J.B. |
Bronzemedalje Ærespræmie |
Charlotte E. Jensen & Mikkel Sacher, Tylstrup |
24 |
Mc Coy Vestermølle |
Mosevangs Marlo |
Åge xx |
Bronzemedalje Ærespræmie |
Pia & Per Petz, Nordborg |
58 |
Kirkebys Lothar M |
Lámour af Støvlebæk |
Højvangs Turbo |
Bronzemedalje |
Karina Kirkeby, Slagelse |
27 |
Mejlgaards Macon |
Baccarat xx |
Mar-ki |
Valborg Jensen, Ribe |
|
57 |
Alba Swarovski |
Sinclaire af Hvarre |
Enzo |
Alba Malene Berg Amtoft, Holbæ |
Forædlede hoppeføl 25-75 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Resultat |
Udstiller |
12 |
Dragonen´s Titbit |
Union´s Big Ben |
Racing Ace xx |
Bronzemedalje Ærespræmie Årets Forædlede Føl |
Anette & Anton Jensen, Arden |
62 |
Mosens Fantacha |
Nando |
Gorm Søttrupgård |
Bronzemedalje |
Karina & Morten Villien, Slagelse |
35 |
Oldenborggårds Ariva |
Mosevangs Marlo |
Høvangs Strauss |
Bjarne Petersen, Aabenraa |
Finale for 2-års hopper
Renavlede 2-års hopper 87½-100 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Resultat |
Udstiller |
79 |
Ultima Kærgård |
Ultimo af Hvarre |
First Class af Hvarre |
Bronzemedalje
|
Jørn S. Lambertsen, Aabybr |
Forædlede hoppeføl 25-75 % oldenborgafstamning
Ktl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Resultat |
Udstiller |
83 |
Capella af Østensgaard |
Sanddallunds Coney |
Rarus |
Bronzemedalje Ærespræmie |
Camilla Larsen, Ringsted |
82 |
Halkjærs Fenya |
Uffe Korshøjgård |
Kimmi af Nørhalne |
Bronzemedalje |
Svend Erik Olesen, Ørnhøj |
81 |
Soffi af Skovvant |
Stuntmann af Hvarre |
Ultrafürst af Hvarre |
Bronzemedalje |
Stutteri Skovvang v/ M. & E. Sørensen, Brædstrup |
71 |
Østergaards Honey-Moon |
Underworld xx |
Lajos K |
Louise Glem, Slagelse |
9- point hopper til medaljekåring
4 års renavlede hopper 87½-100 % oldenborgafstamning
Ktl.nr. |
Navn |
Far |
Morfar |
Karakterer/ Resultat |
Udstiller |
69 |
Futura Alstrup |
Hubertus Alstrup |
Veritas |
9-8-8-9 8-9 9-8-7 9 Sølvmedalje Ærespræmie |
Marianne & Lars Kjeldstrøm, Toftlund |
3 års forædlede hopper 25-75 % oldenborgafstamning
Ktl.nr. |
Navn |
Far |
Morfar |
Karakterer/ Resultat |
Udstiller |
59 |
Fabrine A Teglgaard |
Højvangs Strauss |
Kimmi af Nørhalne |
9-8-8-9 8-8 9-9-9 9 Sølvmedalje Ærespræmie Årets Forædlede Hoppe |
Else Marie Iversen, Ringkøbing |
135 |
Drisdal´s Faith |
Urfürst af Hvarre |
Uffe Korshøjgård |
9-9-8-8 8-8 9-8-8 9 Bronzemedalje |
Gert & Yvonne Bülow, Ringsted |
19 |
Møllegårds Micala |
Kanudos xx |
Compact |
9-8-8-8 8-8 8-8-9 9 Bronzemedalje |
Kaj Thomassen, Lem St. |
55 |
Ussi af Overby |
Union Jack |
Underworld xx |
9-8-8-8 8-8 7-8-8 9 |
Britta & Peter Bonnichsen, Skærbæk |
3 års renavlede hopper 87½-100 % oldenborgafstamning
Ktl.nr. |
Navn |
Far |
Morfar |
Karakterer/ Resultat |
Udstiller |
3 |
Gunda Højbogård |
Garant |
Lukas Rudbæk |
9-8-7-9 7-8 8-9-8 9 Bronzemedalje Ærespræmie Årets Renavlede Hoppe |
Lillian Lausten, Nibe
|
86 |
Liva af Skovsøgård |
Sonny Boy Højbogård |
Labri Hjortelund |
9-8-7-8 7-8 9-8-9 9 Bronzemedalje |
Marianne Løvskov, Holbæk |
Alle karakterændringer er med fed skrift
tl.nr.* |
Navn |
Far |
Morfar |
Karakterer |
Udstiller |
2 |
Frida af Vrist |
Effekt |
Gruson Grundberg |
7-7-7-6 6-6 6-7-66 |
Poul J. Christensen, Haboør |