Eliteskue 2015

Middelfart Ridecenter, Middelfart

25. juli 2015

Føl- og plage

Ktl. Navn.

Far/

Morfar

Resultat Udstiller

Renavlede hoppeføl (88-100 %)

64 Mosevangs Online

Mosevangs Marlo/

Veritas (SW)

9-8-8-9  9

Årets renavlede føl 2015

Bronzemedalje

Ærespræmie

Arne Fey, Bredebro
55 Sjasmina Nyholm

Excel Kærgård/

Compact

9-8-8-9  9

Bronzemedalje

Marianne Ditte Nyholm Andersen, Mern
75 Nindine af Ellegaard

Valesco/

Nando

9-8-8-8  9

Kirsten Ellegaard, Arden

Forædlede hingsteføl (25-87 % oldb. afst.)

83 Fago af Toflundgaard

Dragonen´s Faruq/

Hubertus Alstrup

9-9-9-9  9

Årets forædlede føl 2015

Bronzemedalje

Ærespræmie

Marianne og Lars Kjeldstrøm
59 Excel af Østensgaard

Excel Kærgård/

Baccarat xx

9-8-8-9  9

Bronzemedalje

Camilla Holmgaard Christensen, Ringsted

Forædlede hoppeføl (25-87 % oldb. afst.)

79 Engbo´s Tennesee Waltz

Excel Kærgård/

Tresor af Sulsted

8-9-8-8  9

Susanne Mathiasen, Sindal

Karakterer med fed skrift er blevet forhøjet

Finale for 2-års hopper

Forædlede 2-års hoppeplage (25-87 % oldb. afst.)

Ktl. Navn.

Far/

Morfar

Resultat Udstiller
51 Lærke af Siem

Eminenz/

Pallex af Ulstrup

23 point

"Årets 2-års forædlede hoppe 2015"

Betina & Rasmus Madsen, Sorø

Hoppekåringens finale

3-årige renavlede hopper (88-100 % oldenborgafstamning)

Ktl. Navn Far Morfar Karakter Udstiller
3 Manulita Lorenzo Bedsted Mozart

9-8-8-9 8-8 9-10-8  9

"Årets Renavlede Hoppe 2015"

Sølvmedalje

Ærespræmie

Sofie Vedberg Bonde, Jerslev Sj.
4 Jorundal´s Cornelia Eminenz Mozart

9-8-8-8 8-8 9-9-8 9

Bronzemedalje

Astrid Ingstrup, Holbæk

Karakterer med fed skrift er blevet forhøjet

3-årige forædlede hopper (25-87 % oldenborgafstamning)

Ktl. Navn Far Morfar Karakter Udstiller
32 Señorita Fjellerup Contra Fjellerup Kubrick xx

9-8-8-8 9-8 8-9-8  9

"Årets Forædlede Hoppe 2015"

Sølvmedalje

Ærespræmie

Erling Aabenhuus, Glæsborg
10 Møllemarkens Gaya Sonny Boy Højbogård Painters Row xx

9-9-8-8 8-8 8-8-7  9

Bronzemedalje

Gitte Mattern, Viby Sj.
19 Freja Kjellerup Findus B Urkatz II

9-8-9-8 7-7 9-8-8  9

Bronzemedalje

Helle Kjellerup Graversen, Juelsminde

Karakterer med fed skrift er blevet forhøjet

Efterkåring

for sygemeldte hopper ved ordinær kåring (sygekåring)

5-årig og ældre forædlede hopper (25 - 87% oldenborgafstamning)

Ktl. Navn.

Far/

Morfar

Resultat Udstiller
51 Fanny af Hvarre 

Freigraff af Hvarre/

Federico xx

8-8-8-8 7-8 8-8-7 8

Linda Kærlev, Esbjerg

Årets vindere på æresrunde 4, 5 og 6 års championatsvindere, samt årets Danmarksmester 2015.

  • 4 års vinder: Dennis Holst på Elvira's Lyne ROL 9998 efter Sonny Boy Højbogård OLH 796/Lucent af Dybendal OL 9142
  • 5 års vinder: Julie Dankau på Fiona af Høivang efter Sinclaire af Hvarre OLH/ Bianca De Nero
  • 6 års vinder: Amanda Tarp Jensen på Dragonens Titbit RKOL 9816 efter Union's Big Ben/Dragonen's Siff OL 8889
  • Danmarksmester Mette Rasmussen på Egelund La Cruz ROL 9879 efter Lauries Crusador XX/ Egelund Juba OL 8151.

Dommere: Lene Ejby Christiansen og Charlotte Frederiksen.

Print Email